Największe liście
Palma Raphia farinifera (=Raphia ruffia), która rośnie na wyspach Oceanu Indyjskiego, ma liście dorastające do 20 metrów długości.
Drzewo-dom
Baobaby mają ogromne, nabrzmiałe pnie, które przy tym są dość miękkie. W niektórych rejonach Afryki i Australii ludzie czasami wydłubują fragmenty pnia baobabu, dzięki czemu mogą urządzić sobie dom we wnętrzu tego drzewa.
Dzieci, koty, mleko krowie i zdrowe zęby
W czasach PRL-u mleko krowie uważano powszechnie za źródło zdrowych zębów i kości oraz sposób na prewencję skoliozy, toteż dzieciaki w szkołach piły je niemal codziennie. Obecnie spojrzenie na prozdrowotne właściwości tego białego napoju uległo radykalnej zmianie, choć wraz z wprowadzeniem w życie dyrektyw Unii Europejskiej jakość mleka pogorszyła się znacznie.
Mleko krowie zawiera kazeinę, czyli białko, które potrzebne jest cielętom do wzrostu kopyt i rogów. Koty nauczone przez człowieka pić mleko żyją przeciętnie dwa razy krócej od tych, które piją tylko wodę. U ludzi mleko krowie może być silnie alergizujące i wywoływać skazę białkową (objawiającą się np. przez pękanie skóry za uszami, pękanie skóry na łokciach) czy problemy z drożnością dróg oddechowych podczas snu. Tylko cielęta posiadają enzymy hydrolizujące (trawiące przez cięcie) kazeinę. Ludzie mają problemy z trawieniem tego białka mleka, stąd mleko można uznać za toksynę. Przemysłowe mleko krowie dostępne na polskim rynku pochodzi od krów, które nigdy nie widziały pastwiska i zamiast trawy jedzą paszę, stąd ich mleko jest niepełnowartościowe i ma niewielką wartość odżywczą, podobnie jak nabiał z niego pochodzący. Z pewnością po takim wybrakowanym mleku i maśle zęby nie będą mocne i staną się podatne na powstawanie próchnicy. Irlandzkie masło Kerrygold, dostępne na naszych rodzimych półkach sklepowych, pochodzi z mleka krów wypasanych na nieskażonych przemysłem pastwiskach (nie jest to informacja służąca reklamie masła, lecz obserwacje własne, które pozwoliły mi przestać odwiedzać dentystę od około 3 lat; dodatkowo ważne jest ograniczenie w diecie cukru rafinowanego, czyli białego cukru buraczanego, oraz mąki rafinowanej i produktów pochodnych; zamiast tego słodzę herbatę cukrem trzcinowym lub piję gorzką, przy czym wcale nie zrezygnowałem ze słodyczy!). Dzięki temu zawiera rozpuszczalną w tłuszczach witaminę K, która jest nie tylko czynnikiem poprawiającym krzepliwość krwi, lecz przede wszystkim aktywatorem wbudowywania się wapnia w kości i zęby. Bez niej wapń z krwi nie przejdzie w te struktury. Tak na marginesie warto stwierdzić, iż zdrowie uzębienia zależne jest od całej gamy pierwiastków, których brak lub niedobór predysponuje do próchnicy. Picie świeżo wyciskanych soków z ekologicznych warzyw i owoców z pewnością dostarczy Waszym zębom potrzebnych im mikro- i makroelementów. Nie wierzcie w zapewnienia, iż zdrowie zębów zależy od szczotkowania ich pastą! Istnieją plemiona, których członkowie nigdy nie stosowali ani pasty, ani szczotki do zębów, jednak próchnica nigdy u nich nie zagościła! Pasta do zębów zawiera fluor, który praktycznie nie przenika przez szkliwo, za to ma negatywny wpływ na zdrowie jelit, jeśli zostanie połknięty. Spróbujcie znaleźć na sklepowych półkach pastę z węglanem wapnia zamiast fluoru lub w ogóle pastę bez fluoru. Niestety znalezienie takich produktów graniczy z cudem.
Jeśli już ktoś nie może wytrzymać bez mleka, lepiej jest pić mleko kozie, gdyż nie zawiera ono kazeiny i ma lepszy profil lipidowy. Proszę zauważyć, iż dorosłe ssaki w przyrodzie nigdy nie piją mleka, tym bardziej krowiego. Mleko krowie przeznaczone jest wyłącznie dla cieląt oraz ewentualnie preparaty mlekozastępcze na bazie białka sojowego lub hydrolizatu mleka krowiego nadają się do karmienia niemowląt, gdy matce brakuje pokarmu! Jednak to nie to samo, gdyż brak naturalnego pokarmu przeznaczonego dla noworodka lub niemowlaka u matki negatywnie rzutuje na rozwój dziecka i stan układu odporności na całe życie.
Potęga serca
Serce posiada siłę do wyrzucenia strumienia krwi na wysokość dwóch metrów w powietrze.
Wzrost paznokci
Paznokcie u rąk rosną z prędkością około milimetra na miesiąc, to jest cztery razy szybciej niż paznokcie u nóg.
Włosy
Każdy z nas ma około 120.000 włosów na głowie i około 20.000 na pozostałej powierzchni ciała. Zdrowy człowiek traci pomiędzy 40 a 120 włosów dziennie. Nasze włosy na głowie rosną w tempie około 1¼ centymetra na miesiąc. Znany jest przypadek włosów dorastających do 14,5 metra długości.
Kichnięcie
Może spowodować wyrzucenie z nosa cząstek z prędkością 167 kilometrów na godzinę.
Silne stworzenie
Rohatyniec boreański (chrząszcz Xylotrupes gideon) potrafi unosić przedmioty ważące 850 razy tyle, co masa jego ciała. Człowiek potrafi podnosić przedmioty ważące do siedemnastokrotności masy jego ciała.
Komórki ciała
Komórki wyścielające jelito żyją tylko trzy dni, podczas gdy neurony mózgu mogą przetrwać przez całe życie człowieka.
Pingwiny
Pingwiny potrafią nurkować na głębokość 265 metrów. Mogą utrzymywać się pod wodą bez zaczerpnięcia powietrza aż przez osiemnaście minut.
Niedźwiedzie polarne
Niedźwiedzie polarne nie boją się ludzi. Gdy będą głodne, zapolują na nas. Fakt ten czyni niedźwiedzie polarne najniebezpieczniejszymi ssakami na naszej planecie.
Góry lodowe
Największa z zanotowanych do tej pory gór lodowych miała powierzchnię 31.000 kilometrów kwadratowych, co stanowi obszar większy od powierzchni Belgii.
Najwolniejsze ssaki
Leniwce trójpalczaste, żyjące w lasach deszczowych Ameryki Południowej, są najwolniejszymi ze wszystkich ssaków. Poruszają się po ziemi z prędkością około dwóch metrów na minutę.
Powierzchnia a objętość ciała
Powierzchnia ciała dorosłego człowieka wynosi około dwa metry kwadratowe, podczas gdy objętość zaledwie 0,06 metra sześciennego.
Denaturacja białek i HIV
Teoretycznie moglibyśmy zwalczyć wirusa HIV przez ogrzanie ludzkiego ciała do 57 stopni Celsjusza, jednak zabieg ten okazuje się bezcelowy w kontekście najwyższej temperatury, jaką możemy wytrzymać; białka komórkowe ulegają denaturacji w zaledwie 43-44 stopniach Celsjusza.
Zbić nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze pierwotne występuje aż u 97% pacjentów, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze. Wówczas ma ono tło pierwotne i jego przyczyną jest niedobór przede wszystkim potasu (pierwiastek, który człowiek traci szczególnie szybko podczas intensywnego pocenia się, np. wyczynowo uprawiając kolarstwo szosowe), lecz także wapnia i magnezu. Pewne źródła podają, iż aby poradzić sobie z problemem, powinno wystarczyć regularne spożywanie soli morskiej (KCl – chlorek potasu), np. leśnicy wieszają dzikim zwierzętom leśnym chorym na nadciśnienie bryłki soli morskiej do lizania. Z pewnością zbawienne będzie picie świeżo wyciskanych soków owocowych/warzywnych (np. Marwit). Koniecznie nie wolno nadużywać kawy lub alkoholu (wypłukują elektrolity z płynów fizjologicznych), a najlepiej całkowicie odstawić te używki. Ograniczenie spożycia soli kuchennej (NaCl) pomoże znormalizować ciśnienie tętnicze krwi. Dla zachowania zdrowia lepiej nie jeść pokarmów silnie solonych (po ich spożyciu wzrasta lepkość krwi, a tym samym napięcie wywierane na ścianki naczyń), a sól kuchenną zastąpić solą morską.
Nadciśnienie tętnicze wtórne ma podłoże innej choroby organicznej, np. guza nadnerczy lub zwężenia tętnicy nerkowej i występuje tylko w przypadku 3% pacjentów, u których stwierdzono nadciśnienie tętnicze.
Miarodajność testów IQ
Stały stosunek wieku umysłowego do wieku osobniczego nazwany został „Ilorazem inteligencji”. W rzeczywistości iloraz inteligencji (IQ) definiuje się jako iloraz Wieku Umysłowego (MA) i Wieku Osobniczego (CA) pomnożony przez 100, zatem IQ = MA/CA x 100. Wynik IQ jest kombinacją szybkości mózgu i potencjału umysłowego (zdolności mózgu do przetwarzania danych o zadanym stopniu komplikacji). Przeciętne IQ wśród całej populacji ludzkiej z definicji wynosi 100. Wyniki IQ zawierają się w przedziale od 0 do nieco ponad 200, a wśród dzieci do ponad 250. Normalnie masz pewną ilość czasu do zdania testu IQ, lecz jeśli rozwiązując test odrzucisz czynnik czasu i wykorzystasz więcej czasu, niż przysługiwałoby Ci w standardowych warunkach testu, wówczas możesz zdobyć aż o 30 punktów więcej.
Stąd, chociaż IQ Alberta Einsteina wynosiło tylko niewiele ponad 160 (co oczywiście jest bardzo wysokim wynikiem), mógł on poświęcić więcej czasu na zastanawianie się i podnieść tok myślenia do zdumiewającego poziomu. W ten sposób można przyrównać go do kogoś z IQ 200. Podsumowując, Albert Einstein miał ogromny potencjał umysłowy, ale szybkość jego mózgu w porównaniu z potencjałem umysłowym była niska. Robert James Fischer (Bobby Fischer), były mistrz świata w szachach, według doniesień miał IQ 187.
Partie w turniejach szachowych podlegają ścisłej kontroli czasu. Jak łatwo zauważyć, nasuwa się następujący wniosek: szybkość myślenia jest ważniejszym czynnikiem niezbędnym do osiągnięcia wybitnych rezultatów w szachach niż w nauce.
Co ciekawe, obydwie opisywane tu postacie mają kilka cech wspólnych. Otóż Albert Einstein był naukowcem niemieckim, fizykiem teoretycznym. Z kolei domniemany ojciec Roberta Jamesa Fischera – Hans Gerhardt Fischer – również był niemieckim naukowcem, uprawiającym podobną dziedzinę nauki – biofizykę. Ciekawostką językową jest fakt, iż nazwisko Einstein powstało ze złożenia dwóch niemieckich słów „ein” + „Stein”, czyli w tłumaczeniu na język polski „jeden kamień”.
Tłumaczenia przyrodnicze
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem na naszym blogu na temat tłumaczeń przyrodniczych. Stamtąd w kontekście systematyki i zoologii sporo dowiedzieć się można na temat ciekawych zdublowanych łacińskich nazw gatunkowych zwierząt.